Edit Item

בולדוג

היסטוריית הגזע

מאת - בן קרפל

הבולדוג האנגלי – עבר, הווה, עתיד

הבולדוג, המוכר בעולם כ"בולדוג האנגלי", עבר במרוצת השנים שינויים קיצוניים; הן באופי והן בצורה כמעט ולא ניתן למצוא עוד את הטיפוס המקורי מהמאה ה - 13 . הטיפוס שנמצא כיום בבתים ובזירות התערוכות, אינו דומה כלל ועיקר לאותו "מודל" ראשוני של הגזע. היסטוריונים טוענים שגזע זה נוצר משילוב של כלבי מלחמה עתיקים דמויי מסטיף, אשר שימשו את הבריטים בזמני מלחמה וסכסוכים ככלבי הגנה אידיאליים.

לפי התאוריה, הבולדוג פותח לראשונה על ידי הקצבים הבריטים למטרות המלחמה בשוורים, מנהג ברברי ואכזרי מאין כמוהו שהיה פופולרי מאוד באותם זמנים באנגליה. היה זה מנהג פופולרי כל כך, עד שהפך במובן מסוים לספורט הלאומי של אנגליה מתחילת המאה ה- 13 ועד למאה ה- 18 . ספורט אכזרי זה שימש בדרך כלל כמופע חימום לקרבות אגרוף. המופעים היו מתקיימים במקומות פתוחים, כאשר השור קשור חסר אונים לחבל המחובר ללולאת מתכת, וזו תקועה באדמה. כאשר השור היה קשור ועצבני, היו משחררים בדרך-כלל כלב אחד או חבורת כלבים, שהיו תוקפים אותו באכזריות ונתלים על אפו ועל אוזניו, וכל זאת בנוכחות אלפי אנגלים נלהבים ורועשים. קשה לדמיין זאת אך זאת האמת.

האף של השור היה נחשב לחלק המעודן ביותר בגופו וכן הפגיע ביותר, ואותם כלבים מטיפוס קדום היו מאומנים לתקוף אזור זה. למרות האהדה שרחשו לספורט זה, היה זה מראה מזעזע לצפייה, ולעתים קרובות קבוצה של כלבים היו משוחררים ונהרגים באופן מחריד במהלך ה"קרב".

הבולדוג הקדום גוּדל במטרה ליצור טיפוסים אמיצים ואגרסיביים במיוחד, ובעלי כוח סבל ואומץ יוצאי דופן. היופי או המראה היו פחות חשובים למגדלי הבולודוגים באותה תקופה, ואופיו של הגזע אז רחוק מרחק שנות אור מאופיו של הגזע הטוב, העדין והאוהב של ימינו.

רק בשנת 1778 החלו אנשים להתקומם ולצאת באופן פומבי נגד ספורט "המלחמה בשוורים", ותוך זמן קצר אנשים רבים אכן יצאו נגד ספורט זה, והבולט שבהם היה הדוכס "דבונשייר" מסטפורדשייר, שהודיע באופן רשמי שהוא מתנגד לספורט אכזרי זה.

אולם לצערו ולצערם של רבים אחרים לא היה זה הסוף לשימוש בבולדוגים כמכונות לחימה. על אף שהשימוש בשוורים נפסק, הקרבות נמשכו, אך כעת נלחמו נגד הכלבים חיות אחרות: אריות, קופים ודובים או כל חיה אחרת שהאנגלים יכלו לשים עליה את ידם. תוך זמן קצר החליפו קרבות הכלבים והקרבות נגד הדובים את הקרבות נגד השוורים, ושיסוע הכלבים כנגד הדובים הפך לספורט פופולרי לא פחות משיסוע הכלבים בשוורים, אם לא יותר מכך.

לבסוף, לקראת אמצע המאה ה- 18, החל ספורט זה לדעוך עקב המחיר הגבוה של הדובים. לשמחתנו, אנשים רבים היו עדיין מעוניינים בגזע, בשימורו ובהפיכתו לגזע יקר וטהור. אותם מגדלים נחושים החליטו לגדל בולודוגים שיתאימו להיות כלבי משפחה.

המגדלים אשר קודם לכן גידלו את הכלבים ככלבי מלחמה, החלו מתעניינים בגידול בולדוגים ככלבי תערוכות. לקראת סוף המאה ה- 18 ותחילת המאה ה- 19, היו לא מעט מגדלים בהשוואה להיום, אשר המשיכו לטפח כלבים בעלי מאפיינים חיצוניים של כלבי מלחמה. מדובר בכלבים גבוהים ורזים, בעלי גולגולות קטנות ואף ארוך. ראשם היה בלא קמטים, והחשוב מכול – אותם טיפוסים נחשבו בזמנו למאוד לא בריאים בגלל אותם שינויים שניסו להכניס לגזע.

רק כאשר הוקם המועדון האנגלי לכלבי הבולדוג האנגלי, החלו מגדלים ובעלי עניין לשקוד על הוצאת התכונות החיצוניות של כלבי המלחמה. עוד בטרם נוסדה ההתאחדות האנגלית, היה המועדון האנגלי לבולדוגים הראשון שריכז קבוצת אנשים ששמו להם למטרה להפוך את הגזע לבעל אופי וצורה חדשים. מגזע שיועד למטרת מלחמה וניחן באתלטיות רבה , לגזע ביתי ועצלן.

תערוכת הצורה הראשונה של הגזע התקיימה בשנת 1859. את תקן הגזע לכלבי בולדוג כתב לראשונה ג'יקוב למפייר בשנת 1864, אולם הוא פורסם באופן רשמי רק בשנת 1879.

תקן הגזע האמִתי הראשון נכתב על ידי פילו קון ואומץ בלונדון בשנת 1865. כלבים רבים מאלו שהוצגו בתערוכות הראשונות היו בעלי כפות פרוסות ורגליים עקומות. הדבר החמור יותר היה רמתו הירודה של השיפוט בתערוכות, דבר שלא סייע כלל ועיקר להתפתחות צורתו החיצונית של הגזע. גם כיום נחשב הבולדוג לגזע קשה מאוד לשיפוט נכון, ונדרשות שנים רבות של ניסיון כדי לשפוט בולדוג נכון. כמעט בלתי אפשרי יהיה לציין את הרשימה הארוכה של המגדלים שהשפיעו על התפתחות הגזע במאתיים השנים האחרונות, שהרי יש כמה מאות כאלה.

לכמה מהכלבים המפורסמים מהמאה ה- 19 ומהשנים הראשונות של המאה ה- 20 יש עדיין השפעה על הכלבים של היום, וניתן עדיין לאתר את אותם כלבים בתעודות של כלבי ההרבעה המפורסמים של ימינו. כמה מאותם כלבים שהשפיעו על הגזע כוללים את : אולד קינג קול, קריב , רוזה, תנדר, סיר אנטוני, ברוטו, סנשו פאנזה, מורך דונלד, קינג דיק. רוזה וקריב היו שני הזכרים שעליהם נכתב התקן הראשוני של הגזע. לכלבים אילו היה בית חזה עמוק, מבנה עצמות נהדר ורחב, גב גלי ומיקום נמוך ונכון של הזנב. היה זכר לבן-מנומר שנחשב בזמנו לטוב מאוד. היו לו תכונות רבות שהפכו אותו לכלב שמירה מעולה ובו בזמן לכלב משפחה מצוין.

בין המגדלים הבולטים באותה תקופה היו: מר. האנשו, גב. קלמנט, ג'סי אוסוול, לויד פרייס, מר. רופר, גב. שירלי, וולטר ג'פריס, לקראת סוף המאה ה- 19 הפכו צ'ארלס הופטון , רוברט הארטלי ו סם וופדייס למגדלים מוערכים ומוכרים הן באמריקה והן באנגליה.

ג'ימס הינקס היה המציג המקצועי הראשון של הגזע. הוא הציג בולדוגים באופן פעיל מ- 1860 עד ל- 1864, ועל כך מגיעה לו הוקרה מיוחדת. התערוכה הראשונה שהשתתף בה הייתה באנגליה בעיר ברמינגהם. לתערוכה זו נרשמו כ- 40 בולדוגים והגיע אליה גם הזכר המפורסם קינד דיק , כלבו של ג'יקוב למפייר. היה זה כלב תערוכות בעל הישגים היסטוריים, הוא היה האלוף הראשון בגזע, והבולדוג הראשון שנרשם בספר המרביעים האנגלי (Stud Book).

המועדון הראשון לבולדוגים באנגליה נוסד על ידי מר. רוקסטרו בשנת 1864.
אנגליה היא המדינה בעלת ההשפעה הרבה ביותר על הגידול באמריקה, ומרבית השגרים שנולדו באנגליה יוצאו לאמריקה. הכלב הראשון שיוצא מאנגליה לאמריקה היהDonald , אשר הוצג לראשונה בניו-יורק בשנת 1880, היה זה כלב לבן-מנומר שהיה שייך לסייר ווליאם לרנר. בשנת 1888 כלב בשם רובינסון קרוזו הפך לאלוף ארצות הברית הראשון מהגזע הנ"ל, ועשר שנים לאחר מכן נוסד המועדון האמריקאי לכלבי בולדוג, המונה כיום 5000 חברים רשומים בקירוב.

בדומה לגזעים רבים אחרים, גם על הבולדוג האנגלי השפיעו שתי מלחמות העולם. לפני מלחמת העולם הראשונה היו באנגליה קרוב ל- 12000 בולדוגים. מלחמת העולם השנייה הביאה להפסקת כל סוגי תערוכות הכלבים, ואוכלוסיית הבולדוגים בסוף מלחמת העולם השנייה עמדה על פחות מ- 8000 כלבים.
בתי גידול אשר השפיעו על הגזע באותה תקופה באנגליה הם : פרסון, מרסטם וקלוווילד פליי

גברת פרסון מבית הגידול ווסטלס הפכה לאישה הראשונה שכיהנה כנשיאת המועדון האנגלי לבודלוגים. לאחר מלחמת העולם השנייה הופיעו לא מעט מגדלים חדשים וחשובים, אשר השפעתם על הגזע הייתה חיובית ביותר. ביניהם ניתן למצוא את קייטלין קוק אשר באותה תקופה הייתה המגדלת של מספר האלופים הגדול ביותר באנגליה.

עוד ניתן למצוא את הזוג קוטון מבית הגידול המפורסם אלדרידג' שהיו אחראים לגידולו של האלוף האגדי צ'אמפיון אלדרידג' אדוונט גולד, כלב שהעמיד תשעה אלופי אנגליה. כלבים מוכרים נוספים מאותה תקופה הם צ'אמפיון פרינס אוף צ'אקלס, צ'אמפיון מאילורס סולריום , וכמובן הכלב האגדי צ'אמפיון נוויס צ'אקלס, כלב הבולדוג היחידי מאז ומעולם שזכה בתואר כוכב התערוכה בקראפטס Crufts בשנת 1952. המגדלים הידועים דורה ו גיורג' וויקפילד, ארתור ווסטלק ובני הזוג הייבול טיפחו כלבים מצוינים שמקומם בהיסטוריה של הגזע מובטח.

מרבית הכלבים המנצחים כיום בתערוכות החשובות בעולם מגיעים מבתי גידול אנגליים וכמובן מטיפוסי הכלבים האנגליים. בארבעים השנים האחרונות, עלתה הפופולריות של הגזע בכל העולם, ובתקופה זו הצטרפו לחבורת המגדלים הוותיקים מגדלים חדשים.

המגדלים הוותיקים הצליחו לשנות את הגזע ולהשפיע על אופיו, וראוי להזכיר כמה מהם. בני הזוג גוודווין מבית הגידול האנגלי בריטישפרייד ראויים לאזכור על כך שגידלו מספר רב של אלופים, וניתן לומר עליהם שהצליחו לייצר לעצמם כלב טיפוסי, שהנו אהוב מאוד כיום בזירת התערוכות העולמית. הכלב המוצלח ביותר שלהם עד כה הוא כלבה בשם צ'אמפיון בריטישפרייד מיסוני שהנה כלבה יוצאת דופן לכל הדעות. לשמחתי הזדמן לי לראותה ואני יכול להעיד כי זו בלא ספק אחת הנקבות האהובות עליי.

זוג נוסף שראוי לציון הוא הזוג דיוויס מבית הגידול המפורסם אוקובו, אשר טיפחו כלבים נהדרים, כמו צ'אמפיון אוקובו סקיפר ו- צ'אמפיון אוקובו טולי. בנוסף, בנם של בני הזוג, קווין דיויס, הולך בעקבותיהם, וכבר היום נחשב לאחר המגדלים המובילים בעולם. בית הגידול שלו מכונה מיסטייל והוא גידל עד כה תשעה אלופי אנגליה, אלופי עולם ואלופים רבים ברחבי תבל. בית הגידול שלו מתבסס בחציו על קווי-הדם של הוריו.

בית גידול נוסף שהצליח לטפח טיפוס משל עצמו הוא בית הגידול המפורסם קלוו , אשר יצאו ממנו עד כה 13 אלופי אנגליה, ביניהם הבולדוג המצליח ביותר בכל הזמנים: כלבה יוצאת דופן בשם צ'אמפיון קלוו וויט גלוב אשר צברה במשך חייה כ – 50 CC'(מועמדויות לאליפות) שיא שיהיה קשה מאוד לשבור.

כמה מגדלים נוספים ששמותיהם ראויים לציון הם: מר. דין האגרטי מבית הגידול המפורסם מדבול, הגברת סו גרסייד מבית הגידול אייסגלינט, רוב האריס מבית הגידול נובוז הגברת קארול ניומן מבית הגידול וונקר ובני הזוג ניורוק מבית הגידול ניורוק.

ברצוני לציין גברת מיוחדת אשר בעיניי היא המגדלת מספר 1 בעולם כיום. שמה הוא פטדלר ועבור רוב מגדלי הגזע היא נחשבת ל"מייקל ג'ורדן" של עולם הבולדוגים, בית הגידול שלה נקרא מרוויין , ולעת עתה זהו בית הגידול המצליח ביותר בכל הזמנים. עד כה יצאו ממנו 16 אלופי אנגליה ועשרות רבות של אלופים ברחבי העולם. המפורסם ביותר מבין הכלבים שלה הוא. צ'אמפיון מרוויין מייק מי דיי, שהוא אחד מכלבי ההרבעה המשפיעים ביותר בעשור האחרון.

מגדלים אלו נחשבים בעיניי "קברניטי הגזע". הם הצליחו בעבודתם לטיפוח הגזע, וכל שנותר לי הוא לומר להם תודה.

 סרטון - בולדוג

 


כל הזכויות שמורות לחוג הישראלי לכלבי דוגה